Okres nauki: 5 lat

Dlaczego warto wybrać ten zawód?

Dynamiczny rozwój branży turystycznej powoduje wzrost zainteresowania na usługi turystyczne i hotelarskie oraz organizację czasu wolnego.

Kto powinien wybrać ten zawód?

Zawód technik organizacji turystyki powinny wybrać osoby, które:

• kochają podróże,
  • chcą poznać nowych, ciekawych ludzi, ich kulturę i zwyczaje,
  • są komunikatywne, operatywne i przedsiębiorcze,
  • posiadają umiejętności pracy w grupie,
  • posiadają  umiejętności organizacyjne.

Czego uczy się technik organizacji turystyki?

W trakcie nauki nauczysz się praktycznych umiejętności zawodowych:

• sporządzania programów, organizacji i obsługi imprez turystycznych, konferencji, kongresów, targów,
  • planowania i kalkulacji kosztów imprez i usług turystycznych,
  • korzystania ze specjalistycznych programów komputerowych stosowanych do obsługi ruchu turystycznego,
  • planowania tras podróży i dokonywania rezerwacji w hotelach oraz dodatkowych usług dla klientów,
  • prowadzenia informacji turystycznej,
  • opracowywania materiałów promocyjnych, informatorów i katalogów usług turystycznych,
  • prowadzenia sprzedaży i rozliczania usług i imprez turystycznych,
  • języka obcego zawodowego,
  • prowadzenia własnej firmy.

Jakie kwalifikacje uzyskuje uczeń kształcący się w zawodzie technik organizacji turystyki?

• HGT.07. Przygotowanie imprez i usług turystycznych
  • HGT.08. Obsługa klienta oraz rozliczanie imprez i usług turystycznych

Praktyczna nauka zawodu

Odbędziesz 8 tygodniową  praktykę zawodową w biurach podróży, hotelach, biurach informacji turystycznej w Polsce lub w krajach UE w ramach projektu Erasmus+

I co dalej…?

Technik organizacji turystyki może podejmować pracę m.in. jako specjalista do spraw turystyki, specjalista do spraw sprzedaży i obsługi branży turystycznej, organizator  imprez, organizator kongresów i konferencji, pilot wycieczek, rezydent biura podróży, animator czasu wolnego, przewodnik turystyczny, pracownik informacji turystycznej w:

• biurach podróży,
  • ośrodkach informacji turystycznej,
  • hotelach i innych obiektach noclegowych,
  • wydawnictwach opracowujących i publikujących przewodniki i albumy turystyczne,
  • instytucjach zajmujących się organizacją i promocją turystyki regionalnej, ogólnopolskiej lub międzynarodowej,
  • prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie usług turystycznych.

Studia?

Absolwent może kontynuować naukę i doskonalić swoje umiejętności w ramach studiów licencjackich i magisterskich na kierunkach: turystyka i rekreacja, agroturystyka i hotelarstwo, gospodarka turystyczna, krajoznawstwo i turystyka historyczna, turystyka międzynarodowa  lub innych, na przykładowych uczelniach:.

• Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie