Dlaczego warto wybrać ten kierunek?

Dynamiczny rozwój branży turystycznej powoduje wzrost popytu na usługi hotelarskie, turystyczne, organizację czasu wolnego. Absolwenci kierunku technik obsługi turystycznej mają szerokie możliwości  zatrudnienia w sektorze usług turystycznych poczynając od biur podróży, agencji turystycznych, ośrodków informacji turystycznej, po organy administracji samorządowej zajmujących się organizacją i promocją turystyki. Wykształcenie zdobyte na tym kierunku daje również podstawy do pracy w obiektach hotelowych.

Kto powinien wybrać ten kierunek?

Kierunek technik obsługi turystycznej powinny wybrać osoby, które:

• kochają podróże,
  • chcą poznać nowych, ciekawych ludzi
  • są komunikatywne, operatywne i przedsiębiorcze
  • posiadają  umiejętność podejmowania inicjatyw
  • posiadają  umiejętności organizacyjne i  negocjacyjne

Jakie umiejętności zdobędzie uczeń kształcący się w zawodzie technik obsługi turystycznej?

W trakcie nauki uczeń nabędzie umiejętności:

• sporządzania programów, organizacji i obsługi imprez turystycznych, konferencji, kongresów, targów
  • planowania i kalkulacji kosztów imprez i usług turystycznych
  • korzystania ze specjalistycznych programów komputerowych stosowanych do obsługi ruchu turystycznego
  • planowania tras podróży i dokonywania rezerwacji w hotelach oraz dodatkowych usług dla klientów
  • prowadzenia informacji turystycznej
  • opracowywania materiałów promocyjnych, informatorów i katalogów usług turystycznych
  • prowadzenia sprzedaży i rozliczania usług i imprez turystycznych
  • posługiwania się językiem angielskim w branży turystycznej

Jakie kwalifikacje uzyskuje uczeń technikum ekonomicznego?

Szkoła przygotowuje do egzaminu potwierdzającego dwie kwalifikacji w zawodzie:

• T.13. Planowanie i realizacja imprez i usług turystycznych  - egzamin z tej kwalifikacji odbywa się na koniec klasy trzeciej
  • T.14. Prowadzenie informacji turystycznej oraz sprzedaż usług turystycznych - uczniowie zdają egzamin po pierwszym półroczu klasy czwartej

Uczeń odbywa również 8 tygodniową praktykę zawodową w renomowanych biurach podróży

Na jakich stanowiskach może być zatrudniony absolwent z tytułem technik obsługi turystycznej ?

Technik obsługi turystycznej może pracować jako:

• specjalista do spraw turystyki
  • specjalista do spraw sprzedaży i obsługi branży turystycznej
  • organizator  imprez
  • organizator kongresów i konferencji
  • rezydent biura podróży
  • animator czasu wolnego
  • pracownik informacji turystycznej

Czy po ukończeniu szkoły mogę kontynuować naukę?

Absolwent może kontynuować naukę i doskonalić swoje umiejętności na kwalifikacyjnych kursach zawodowych oraz w ramach studiów licencjackich i magisterskich, na kierunkach: turystyka i rekreacja, agroturystyka i hotelarstwo, gospodarka turystyczna, krajoznawstwo i turystyka historyczna, turystyka międzynarodowa  lub innych, np.

• Turystyka i Rekreacja w Wyższej Szkole Hotelarstwa, Gastronomii i Turystyki w Warszawie, Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku, w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie,
  • Gospodarka Turystyczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu,
  • Turystyka Międzynarodowa w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.