• technik ekonomista

  technik ekonomista

 • technik handlowiec

  technik handlowiec

 • technik technologii żywności

  technik technologii żywności

 • technik hotelarstwa

  technik hotelarstwa

 • technik obsługi turystycznej

  technik obsługi turystycznej

 • technik żywienia i usług gastronomicznych

  technik żywienia i usług gastronomicznych

7 grudnia 2017r. w Zespole Szkół nr 4 odbył się Maraton Pisania Listów z Amnesty  International. To już 9 edycja w naszej szkole. Tegoroczni uczestnicy napisali 1538 listów - bijąc kolejny rekord. Należy nadmienić, że to sukces uczniów wielu suwalskich szkół. W tym roku gościliśmy licznych przedstawicieli Zespołu Szkół Technicznych, III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi, Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 6, Zespołu Szkół nr 6, Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek, VII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi. Dzięki uczestnictwu tak wielu szkół rokrocznie udaje się napisać coraz więcej listów. Cieszymy się, że taka akcja łączy suwalskich uczniów.

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka. W zeszłym roku podjęto 4,6 mln akcji, w samej Polsce napisano ponad 356 000 listów. Tegoroczne akcje związane z Maratonem Pisania Listów jeszcze trwają i trudno podać dane ogólne.

Maraton ma dużą siłę oddziaływania. Dzięki tej akcji udaje się polepszyć osobistą sytuację co trzeciej osoby, w sprawie której apeluje Amnesty International. W wyniku działań podjętych podczas  zeszłorocznego Maratonu udało się uwolnić Muhammada Bekzhanowa z Uzbekistanu, który został uwolniony w lutym 2017 po 17 latach więzienia.

Tegorocznymi bohaterami byli między innymi Shackelia Jackson z Jamajki -nękana  za przeciwstawianie się przemocy policjantów, Ni Yulan z Chin - była prawniczka, od lat prześladowana, eksmitowana i nękana za obronę praw lokatorów, Clovis Razafimalala z Madagaskaru skazany za ochronę zagrożonego lasu deszczowego. 

Mamy nadzieję, że dzięki napisanym listom pomożemy im odzyskać wolność.