12 marca obchodzimy Dzień Matematyki, nazywanej „Królową nauk”. Dwa dni później – 14 marca – kolejne obchody związane z matematyką- Dzień Liczby π.

Polecam wszystkim książkę o wspaniałych polskich matematykach Mariusza Urbanka pt. „Genialni. Lwowska Szkoła Matematyczna.” Książka w portalu „Lubimy czytać” została oceniona bardzo wysoko 10 punktów na 10. 

Urbanek wspomina wspaniałych polskich matematyków okresu międzywojennego zebranych wokół Stefana Banacha i przy stoliku kawiarni Szkockiej we Lwowie. Bohaterami beletryzowanych biografii poza Banachem są: Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam i Stanisław Mazur. Jakie były ich losy i kariery naukowe wymienionych, znajdziemy na kartach książki. Co pozostało ze wspaniałej myśli matematycznej dowiemy się po przeczytaniu książki. Oto fragment krótkiej recenzji: 

”Przy okazji (spotkań w Szkockiej) powstawały prace epokowe dla rozwoju matematyki. Ulam wspominał później, że podobną atmosferę intelektualnego wrzenia przeżył tylko w USA w czasie II wojny światowej, gdy najtęższe głowy na planecie pracowały nad budową bomby atomowej.(…) Może za mało autor podkreśla naukowe znaczenie szkoły lwowskiej, to była przed wojną absolutna czołówka światowa. Dość powiedzieć, że inny geniusz, John von Neumann, wielokrotnie przyjeżdżał do Lwowa bezskutecznie kusząc Banacha niebotycznymi apanażami, jeśliby ten się tylko zdecydował na przenosiny do Ameryki (teraz wiemy, że gdyby Banach się zgodził, raczej przedłużyłby sobie życie...).”/portal- Lubimy czytać/

Wielostronicowe równania matematyczne przysłużyły się przede wszystkim rozwojowi techniki. Gdyby nie spór dwóch uczonych : Nicolasa Tesli i Thomasa Edisona, być może świat pozostawał by w okowach mroku, a my poruszalibyśmy się z lampkami oliwnymi. 

„Ostatnie dni mroku” Grahama Moora to powieść o sporze, który zelektryzował świat, o tyranach rewolucji przemysłowej i wielkiej bitwie o elektrodolary. Bohaterowie to amerykańscy bogowie nowożytności na kartach jednej powieści- Thomas Edison, Nicola Tesla, J.P. Morgan i George Westinghouse. To oni zadecydowali o losach współczesnego przemysłu. Książka również zdobyła 10 punktów na 10.

W tym tygodniu powtarzajmy sobie zatem: matematyka-fizyka, matematyka- technika, elektronika, matematyka- ekonomika. 

Renata Kościuch- bibliotekarz