• technik ekonomista

  technik ekonomista

 • technik handlowiec

  technik handlowiec

 • technik technologii żywności

  technik technologii żywności

 • technik hotelarstwa

  technik hotelarstwa

 • technik obsługi turystycznej

  technik obsługi turystycznej

 • technik żywienia i usług gastronomicznych

  technik żywienia i usług gastronomicznych

15 marca obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta.To międzynarodowe święto upamiętnia przemówienie prezydenta Johna Kennedy’ego, wygłoszone w 1962 roku w Kongresie Stanów Zjednoczonych, które dotyczyło projektu ustawy o ochronie praw konsumenta. W swoim orędziu Kennedy, jako pierwszy, przedstawił cztery podstawowe prawa konsumenta:

 • prawo do bezpieczeństwa
 • prawo do rzetelnej informacji
 • prawo do wyboru
 • prawo reprezentacji - do bycia wysłuchanym.

Światowy Dzień Konsumenta jest dobrą okazją do przybliżenia młodzieży ich praw jako konsumentów oraz zapoznanie z działalnością instytucji, których celem jest ochrona interesów konsumentów. Dlatego też w naszej szkole 14 marca 2018 r. po raz pierwszy obchodzony był Światowy Dzień Konsumenta. Z tej okazji uczennice kl. IE Karolina Żylińska i Aleksandra Sienkiewicz przygotowały prezentację poruszającą m.in. takie zagadnienia jak reklamacja towarów i usług, roszczenia konsumenta wobec sprzedawcy i gwaranta oraz umowa na odległość (umowy zawarte przez telefon, przez internet). Uczniowie mieli okazję obejrzeć również filmy edukacyjne z zakresu ochrony praw konsumenta: "Prawa konsumenta - co warto wiedzieć o kupowaniu?" i "Prawa konsumenta - jak zgłaszać reklamację?".

Sprawdzianem ze znajomości praw konsumenta był konkurs przeprowadzony w oparciu o formułę znanego telewizyjnego teleturnieju "Jeden z 10". Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą, jednak wygrany mógł być tylko jeden i okazał się nim Bartosz Jeryn z kl. III H.

Na szkolnym korytarzu pojawiły się również wykonane przez uczniów plakaty oraz kolorowe torby na których umieszczono przydatne informacje.

Obchody Dnia Konsumenta przygotowały nauczycielki przedmiotów zawodowych: Izabela Klahs-Malinowska i Marta Poczobut.