Henryk Minkiewicz-generał dywizji Wojska Polskiego, dowódca Korpusu Ochrony Pogranicza, kawaler Orderu Virtuti Militari.

W czasie  I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich, otrzymując stopień porucznika i funkcję dowódcy 1 kompanii 3 pułku piechoty kpt. Józefa Hallera. W trakcie służby awansował do stopnia podpułkownika i stanowiska dowódcy 3 pułku piechoty. 6 lipca 1916 w bitwie pod Kostiuchnówką został ranny i wzięty przez Rosjan do niewoli, z której po roku zbiegł.

W latach 1918–1920 walczył na froncie wschodnim. Po wybuchu II wojny światowej w 1939 i sowieckiej napaści na Polskę został aresztowany przez NKWD. Pomimo zaawansowanego wieku i statusu oficera w stanie spoczynku, został osadzony w obozie w Kozielsku, gdzie prawdopodobnie zginął.

Postać generała Henryka Minkiewicza przybliżył uczniom klasy IIE i IIHTŻ dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach podczas spotkania w ramach obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.