Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach otrzymał miano SZKOŁY NIEPODLEGŁEJ. Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się na Gali w dniu 8.02.019r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie.

Rok 2018 był rokiem wielkiego jubileuszu odzyskania niepodległości. Nasza szkoła, włączyła się w obchody upamiętniające setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podjęliśmy wiele działań, aby uczcić to doniosłe wydarzenie. Uhonorowaniem starań jest oficjalny certyfikat Szkoły Niepodległej, który Pani Marzena Romanowska i Edyta Sidor-Bryk miały zaszczyt odebrać w czasie uroczystej gali 8 lutego br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP.

Konkurs „Szkoła Niepodległej” trwał od maja do końca grudnia 2018 roku. Do konkursu zgłosiło się w sumie 400 szkół. Zaszczytne miano „Szkoły Niepodległej” nadane zostało 215 placówkom z całego kraju.

Szkoły przystąpiły do realizacji zadań, które były potwierdzeniem „wędrówki po Miano Szkoły Niepodległej”. Na wytyczonym szlaku :Trzech Świąt Rzeczpospolitej, Współtwórcy Niepodległości, Żołnierzy Niepodległości, Dróg do Niepodległości, Pierwszych Dni Wolności, realizowane były cykliczne działania : Spektakl słowno-muzyczny z okazji 11.XI ,Symbol Niepodległej- przygotowanie projektu graficznego, droga do wolności mojej miejscowości- przygotowanie prezentacji, nagranie audycji radiowej o Aleksandrze Piłsudskiej, przegląd filmów o tematyce patriotycznej oraz przygotowanie debaty oksfordzkiej pod hasłem „Czy Piłsudski był jedynym ojcem niepodległości”. Wszystkie działania zostały zrealizowane przez młodzież pod kierunkiem Pani Marzeny Romanowskiej i Edyty Sidor-Bryk.

Uroczystą Galę Szkół Niepodległej rozpoczęła  Konferencja historyczna pod przewodnictwem Marszałków Sejmu i Senatu – Pana Marka Kuchcińskiego i Pana Stanisława Karczewskiego, którą uświetnił swoją obecnością Premier Mateusz Morawiecki.  Obecni również byli tak znamienici goście jak Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Pani Halina Szymańska, Senator RP prof. Jan Żaryn, Poseł Sejmu RP Teresa Wargocka, Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Pan Adam Hlebowicz,  historyk Zbigniew Girzyński oraz z Muzeum J.Piłsudskiego w Sulejówku Kierownik Działu Historii i Badań Naukowych hm. prof. Grzegorz Nowik, który jako Przewodniczący ZHR był wraz z organizatorkami Konkursu – hm. Renatą Adrian-Cieślak i hm. Małgorzatą Siergiej – gospodarzem spotkania.

Uzyskany certyfikat zobowiązuje do edukacji patriotycznej i obywatelskiej młodego pokolenia i jest prestiżowym wyróżnieniem dla szkoły.