W dniu 14 lutego 2019 r. w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Archidiecezji Białostockiej, przy ul. Kościelnej 1a odbyło się podsumowanie konkursu zorganizowanego przez Oddział IPN w Białymstoku „Nasz Region, Nasza Mała Ojczyzna – odzyskanie niepodległości 1918–1919”. W spotkaniu, oprócz finalistów konkursu i ich nauczycieli, udział wzięli Jego Ekscelencja Najdostojniejszy Ksiądz Arcybiskup dr Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki, Bogdan Paszkowski Wojewoda Podlaski, dr Tadeusz Mosiek – reprezentant Kuratorium Oświaty w Białymstoku, przedstawiciele służb mundurowych oraz środowisk kombatanckich.

Celem konkursu było utrwalenie pamięci o losach mieszkańców regionu i ich wkładzie w dążenie do odzyskania niepodległości i budowę struktur państwowych na terenie późniejszego województwa białostockiego, poznawanie i dokumentowanie często trudnej i dramatycznej historii lokalnej oraz odkrywanie inspirujących przykładów lokalnych postaci historycznych i dokumentowanie ich roli, jako osób zaangażowanych w walkę o niepodległość państwa polskiego.

Spośród zgłoszonych prac nagrodzone zostały prace naszych uczniów.

Praca multimedialna: prezentacja, film dokumentalny - reportaż, audycja radiowa (szkoły ponadgimnazjalne)
II miejsce – Gabriela Kalinowska, Cezary Parafinowicz, Klaudia Pojawa, film „Suwałki do niepodległości”, Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach,
III miejsce – Natalia Aniołowska, Urszula Omilian, film „POW zapomniane tradycje”, Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach,
Wyróżnienie – Maria Jachimowicz, Dominka Jurewicz, prezentacja multimedialna „Powstanie sejneńskie”, Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach.

W kategorii praca pisemna (szkoły ponadgimazjalne):
Karolina Żylińska za pracę „Odwrócona perspektywa. Kartki z pamiętnika Heleny Brzosko – żony Walerego Romana”, Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach.

Konkurs odbywał się pod patronatem wojewody Podlaskiego oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty. Finałowi towarzyszył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Rytmy czasu” pod dyrekcją Jerzego Tomzika.