Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – ćwiczy pamięć, uczy myślenia a przede wszystkim rozwija wyobraźnię. Zamiłowanie do książki powinniśmy kształtować już od najmłodszych lat. Taka właśnie idea przyświecała uczennicom klas IIH i IIE, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii stworzyły projekt społeczny "Book Smile".

Działając na rzecz promocji czytelnictwa uczennice prowadziły szereg różnorodnych zajęć wśród których należałoby wymienić:

  • warsztaty edukacyjne poświęcone czytaniu książek – takie warsztaty odbyły się w 16 placówkach oświatowych na terenie Suwałk i miało szansę w nich uczestniczyć ponad 500 dzieci;

  • zorganizowanie Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka w Szpitalu Wojewódzkim im. Dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach;

  • zorganizowanie w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach akcji czytelniczej ,,Book Smile czyta dzieciom" skierowanej do dzieci i ich rodziców, podczas której zaproszeni goście czytali bajki. Wśród zaproszonych gości znalazła się m.in. Pani Grażyna Serafin, piłkarze z Suwalskiego Klubu Sportowego "WIGRY" - Adrian Jurkowski i Sebastian Bergier, Pani strażak st. kap. Anna Dworak-Petrikas, Nicolas Angello z Młodzieżowej Rady Miasta, Julia Olszewska z 10 Suwalskiej Drużyny Harcerek "Cordis" im. Zdzisławy Bytnarowej;

  • zorganizowanie konkursów tematycznych: plastycznego pn. „Mój wymarzony krasnoludek” -(na konkurs wpłynęło ponad 300 prac z czego 41 prac zostało nagrodzonych), konkursu fotograficznego ,,Moje święta z książką", konkursu wiedzy czytelniczej oraz konkursu plastycznego na najładniejszą zakładkę do książki;

  • udział w spotkaniach autorskich;

  • przygotowywanie propozycji książkowych związanych z typowymi i nietypowymi świętami;

  • włączenie się w akcję głośnego czytania zorganizowaną z okazji „Dnia Czytania Tolkiena”.

Głównym partnerem w projekcie była Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

Projekt Book Smile idealnie wpisał się w działania Fundacji "ABCXXI — Cała Polska czyta dzieciom", która wsparła inicjatywę. Młodzież mogła również liczyć na wsparcie czołowych polskich wydawnictw m.in. Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”, Wydawnictwa Zakamarki, Wydawnictwa Olesiejuk, Warszawskiej Firmy Wydawniczej oraz Wydawnictwa Dreams, które przekazały książki i gadżety czytelnicze na realizację projektu. Patronem honorowym projektu została Młodzieżowa Rada Miasta Suwałki.