6 września 2019r. uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru.

To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, organizowane jest w Białymstoku od 19 lat. Tradycyjnie zbiórka uczestników marszu odbyła się  przy Pomniku Katyńskim. Później nastąpił przemarsz ulicami Świętojańską, J. K. Branickiego, Piastowską – do kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków. W tegorocznym marszu wzięło udział ponad 7 tysięcy uczestników. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele  władz centralnych, samorządowych, Sybiracy i ich potomkowie, liczne poczty sztandarowe z Polski, Białorusi, Litwy. To dla nas ważna lekcja pamięci, tym bardziej, że mamy  zaszczyt nosić sztandar Koła Związku Sybiraków w Suwałkach.

– By budować szczęśliwą przyszłość, musimy znać naszą przeszłość. Martyrologia Golgoty Wschodu należy do historii i my tę historię chcemy przekazywać młodemu pokoleniu – mówił do zgromadzonych Tadeusz Chwiedź, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków. To bardzo ważne przesłanie, które powinno pozostać w naszych sercach.