Konkurs Walentynkowy został ogłoszony 8 lutego, tego samego dnia uczestnicy przysłali odpowiedzi – wszystkie były poprawne. Jako pierwsza odpowiedziała Kinga Sienkiewicz. Gratulacje! Pytania były następujące:
- Jaka para literacka zakochała się przez przypadek? Podpowiedź: na ich grobie wyrósł krzak głogu.
To oczywiście Tristan i Izolda Jasnowłosa, którzy przez pomyłkę służki wypili napój miłosny.
- Podaj tytuł książki, która opisuje m.in. dzieje miłości Heleny Kurcewiczówny? Kto był jej wybrankiem?
Helena Kurcewiczówna jest jedną z bohaterek powieści H. Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”. Jej miłość zdobył i odwzajemnił Jan Skrzetuski. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Oto fragment opisu ich niespodziewanego spotkania: „I znowu jedwabne zasłony oczu kniaziówny podniosły się, a wzrok jej napotkał męskie i szlachetne oblicze młodego żołnierza i spojrzenie tak pełne zachwytu, że ciemny rumieniec pokrył jej twarz. (…) I tak patrzyli na siebie, jak dwie istoty, które spotkawszy się choćby na gościńcu na stepie, czują, że się wybrały od razu, i że ich dusze poczynają zaraz lecieć wzajemnie ku sobie jak dwa gołębie.”
- Petrarka pisał sonety miłosne do swojej ukochanej. Podaj jej imię.
Ukochana, do której pisał sonety Petrarka, miała na imię Laura. Nie wiadomo, kim była i czy istniała naprawdę. Być może była tylko pretekstem do pisania o miłości. W poniższym fragmencie Petrarka ilustruje pierwsze spotkanie z Laurą.
Błogosławiony niechaj ów dzień będzie,
Chwila, godzina, miesiąc i rok cały,
Gdy mnie poraził na zawsze i wszędzie
Blask dwojga oczu, które mnie spętały.
- Dlaczego miłość Romea i Julii nie mogła być szczęśliwa?
Uczucie , jakie połączyło Romea i Julię można śmiało nazwać najsłynniejszą miłością świata. Było ono romantyczne i tragiczne zarazem. Zakochani wywodzili się ze skłóconych ze sobą rodów: Romeo pochodził z rodziny Monteki, a Julia - z Kapuletów. Dlatego ich miłość była skazana na niepowodzenie.
- Kto jest autorem wiersza p.t. : "Jednego serca... " Do słów tego utworu Czesław Niemen skomponował muzykę.
Autorem wiersza p.t.: „Jednego serca…” jest Adam Asnyk. Zasłynął on głównie ze swojej lirycznej twórczości, którą serdecznie polecamy wszystkim czytelnikom. Poniżej link do filmu, który przedstawia muzyczną interpretację utworu w wykonaniu Czesława Niemena.
Czesław Niemen - Jednego serca