W ramach obchodów HOTELOWEGO TYGODNIA ZIEMI 19-25 kwietnia 2021 roku z przyjemnością przyjęliśmy wyzwanie od Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie, posadziliśmy na terenie naszej szkoły drzewo i wytypowaliśmy pięć kolejnych szkół do podjęcia wyzwania.
Wyzwanie podjęły:
  • Zespół Szkół Nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim,
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim,
  • Augustowskie Centrum Edukacyjne w Augustowie
My wybraliśmy migdałek trójklapowy i wspólnie z młodzieżą uczącą się z zawodzie technik hotelarstwa posadziliśmy drzewko na trawniku przed szkołą.
Migdałek trójklapowy (Prunustriloba) - pochodzi z północnowschodnich Chin, dokładnie z prowincji Hebei i Shandong, gdzie jego dziko rosnące okazy są zwiastunem prawdziwej wiosny.Rośnie także w Ameryce Północnej, Azji oraz w Europie. Teraz można go podziwiać także w naszych ogrodach, wraz z przyjściem ciepłych dni.Swą nazwę wziął od kształtu liści, które są eliptyczne, karbowane, z trzema klapami na wierzchołku. Ale to nie liście stanowią główną ozdobę tych krzewów, tylko kwiaty. Na przełomie kwietnia i maja na rózgowatych pędach migdałka pojawiają się małe, różowe kwiaty, które przypominają różyczki. Rośliny te kwitną na jeszcze bezlistnych, ciemnobrązowych pędach, a gęsto osadzone, pełne kwiaty pokrywają niemal całe gałązki migdałka. Nierozkwitnięte „różyczki” mają barwę ciemnoróżową, a kiedy przekwitają, stają się bladoróżowe, co nadaje roślinie nieco nierzeczywisty, cukierkowy wygląd, ale w tym tkwi cały jego urok. Migdałek trójklapowy wymaga żyznej, próchnicznej, starannie pielęgnowanej gleby i stanowiska słonecznego oraz osłoniętego od mroźnych wiatrów. Kwitnie pięknie tylko na zdrowych, młodych, regularnie przycinanych pędach. Tniemy je w czerwcu, gdy drzewko już nie ma kwiatów, a jego liście są w pełni rozwinięte.
 
Koordynatorem akcji z ramienia szkoły jest pani Joanna Szczęsnowicz