Grupa dziewcząt z Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii stworzyła projekt społeczny „Konsument pod parasolem”. Głównym celem projektu było przybliżenie i wyjaśnienie podstawowych kwestii związanych z prawami konsumenta.

Prawa konsumenta, obowiązki sprzedawcy i producenta, zasady reklamowania towarów, korzystania z gwarancji i rękojmi oraz inne zagadnienia z zakresu ustawy konsumenckiej były tematem spotkań online za pomocą platformy Teams  oraz warsztatów stacjonarnych.

Uczennice redagowały i zamieszczanych na Facebooku posty, które pozwalały w prosty sposób powrócić do prezentowanych treści.

Ochrona praw konsumenta to tematyka bardzo ważna dla uczniów, ponieważ każdy z nich funkcjonuje na rynku dóbr i usług i jest konsumentem. Edukacja konsumencka umożliwia odpowiedzialne podejmowanie decyzji nabywczych oraz osiąganie satysfakcji z dokonanych zakupów. Świadomi konsumenci potrafią lepiej ocenić jakość kupionych towarów, dochodzić swoich praw, a także zwrócić się o pomoc do instytucji chroniących prawa konsumenta.