11 i 12 kwietnia odbyły się w bursie warsztaty plastyczne poświęcone tradycjom i zwyczajom wielkanocnym. Święta wielkanocne to czas radości i wiosennego nastroju. To również okazja do spotkań i twórczych działań. Wielkanoc to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które warto pielęgnować.  

Dzięki inwencji twórczej i zdolnościom wychowanków podczas warsztatów powstały piękne pisanki, wielkanocne ozdoby oraz świąteczne wypieki. 

Warsztaty wprowadziły świąteczny nastrój w bursie, dostarczyły przedświątecznej radości oraz stworzyły warunki do integracji i rozwijania inwencji twórczej wychowanków. 

  

 

7 kwietnia odbył się w bursie wieczór poświęcony życiu i twórczości Marii Konopnickiej.  

W 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej (23 maj 1842 r.). Z tej okazji sejm doceniając literacki dorobek Marii Konopnickiej oraz jej wkład w działalność patriotyczną ustanowił rok 2022 - rokiem Marii Konopnickiej.  

Maria Konopnicka jest nam szczególnie bliska, ponieważ urodziła się w Suwałkach i spędziła w mieście nad Czarną Hańczą pierwszych siedem lat życia.  

Punktem wyjściowym zorganizowanego wieczoru poetyckiego było przedstawienie przez Julię, biografii Marii Konopnickiej.  

Następnie w nastrojowej atmosferze, przy blasku świec czytaliśmy wiersze i fragmenty wybranych książek Marii Konopnickiej. Usłyszeliśmy m. in. wiersze: „W miasteczku”, „Memu miastu”, „A czemu wy chłodne rosy”, „Przed odlotem”, „Warszawa”, „Pieśń o domu”, „Poszłabym ja”, „Oj, ziemio”, „Stefek Burczymucha” oraz fragmenty książek: „Na jagody”, „Co słonko widziało”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi” 

Kulminacyjnym momentem spotkania było zaśpiewanie przez wszystkich zebranych wybitnego dzieła Marii Konopnickiej - pieśni patriotycznej „Rota”.  

Na zakończenie wieczoru poetyckiego, Natalia, Kasia i Karolina podsumowały życie i twórczość poetki.  

 

6 kwietnia młodzież z Bursy Szkolnej spędziła wolny czas na pieczeniu pizzy. Z przyniesionych składników powstały cztery przepyszne pizze, które smakiem były zgodne z gustami ich twórców. Smakowite zapachy roznosiły się po całej bursie i pobudzały apetyt ich mieszkańców. Wychowankowie upiekli pizzę podlaską, hawajską, firmową i farmerską. Swoimi popisami kulinarnymi udowodnili, że nie jest im obca kuchnia włoska. Tymi pysznymi wypiekami poczęstowali swoje koleżanki i kolegów, którzy nie kryli zachwytu nad smakiem i wyglądem pizzy. 

   

Zakończył się konkurs fotograficzny "Zima wokół nas". Celem konkursu było ukazanie uroków polskiej zimy, a także popularyzowanie fotografii jako sposobu ukazania piękna otaczającej przyrody.  

Laureatami konkursu zostali: 

  • I miejsce: Ilona Krauze 
  • II miejsce: Gabriela Kraczaj 
  • III miejsce: Julia Banialis 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych ciekawych ujęć w obiektywie.