„Równowaga umysłowa - co zrobić aby nie pękła ci głowa” to projekt powstały z myślą o uczniach, którzy na codzień borykają się ze stresem związanym ze szkołą, relacjami międzyludzkimi, sytuacją w domu. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) 20% młodzieży cierpi na choroby psychiczne. Z roku na rok zwiększa się liczba osób potrzebujących pomocy. Poza problemami ponadczasowego nastolatka pojawiły się nowe sytuacje m.in. z powodu:

  • odseparowania podczas COVID-u,
  • uzależnienia od internetu,
  • uzależnienia od telefonu (social media, gier komputerowych)
  • cyberprzemocy (nękanie i zastraszanie, grożenie publikacją wizerunku, itp.)
  • problemu z używkami.

Dlatego uczennice klasy 1żtż Dominika, Sandra, Zuzia, Amelka i Klaudia postanowiły zająć się tym tematem i podać konkretne działania, które pozwolą pomóc samemu sobie. Przygotowały prezentację, która podaje przykłady jak zadbać o siebie i swoją głowę. Miały okazję przedstawić ją uczniom II Liceum Ogólnokształcącego oraz uczniom Zespołu Szkół nr 4. Dodatkowo planują wyjść z tym tematem do uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 i 7. Ponadto do współpracy zaprosiły psychologa szkolnego, który prowadzi warsztaty „Stres pod kontrolą”. Pani Joanna Śliwowska objęła opieką klasy pierwsze i wyjaśnia im jak zachowuje się ciało podczas stresu oraz jak na niego reagować.

Podczas planowania i realizacji projektu uczennice spotkamy się z dużym wsparciem wielu dobrych ludzi. Społeczeństwo widzi narastający problem i potrzebę rozmowy.